Trumpova carinska ofenziva: Počinje trgovinski rat – Europa sprema odgovor
Washington/Bruxelles, 3. travnja 2025.
Nakon tjedana prijetnji, američki predsjednik Donald Trump službeno je pokrenuo opsežan carinski paket koji će, prema ocjenama analitičara, imati globalne posljedice. Od subote, SAD uvodi univerzalne carine od 10% na sve uvoze, a dodatne, strože mjere za zemlje koje Bijela kuća smatra "najvećim prekršiteljima". Europska unija pokušava izbjeći otvoreni trgovinski sukob, no već priprema protumjere.
Što je Trump najavio?
Američka administracija kreće u provedbu složenog sustava carina koji će, prema izračunima Washingtona, u obzir uzimati ne samo postojeće carine, već i druge trgovinske barijere poput subvencija, regulatornih zahtjeva, krađe intelektualnog vlasništva i manipulacija valutama. Novi mehanizam na snagu stupa 9. travnja, a za svaku zemlju izračunat je "kombinirani postotak" koji odražava sve prepreke američkom izvozu.
"Riječ je o reciprocitetu", poručuju iz Bijele kuće, uz tvrdnju da su mnoge zemlje desetljećima otežavale uvoz američke robe – i da se to više neće tolerirati.
Tko je najviše pogođen?
Posebno visoke carine, od 50%, uvode se za afričku državu Lesoto te francuski prekomorski teritorij Saint-Pierre i Miquelon. Iako riječ o zanemarivim trgovinskim partnerima, poruka je jasna: nitko nije izuzet. Kambodža, Laos, Madagaskar i Vijetnam također su na vrhu liste, s carinama između 46% i 49%.
Kina, kao najveći američki suparnik, suočava se s carinama od 34%, povrh već postojećih sankcija. Ukrajina će biti pogođena s 10%, dok Rusija – iznenađujuće – nije na popisu. Američka administracija navodi da već postojeće sankcije gotovo potpuno onemogućuju trgovinu s Moskvom.
Posebne mjere za automobile, čelik i aluminij
Uz univerzalne carine, stupile su na snagu i dodatne mjere – od danas se svi automobili uvezeni u SAD carine po stopi od 25%, a isto vrijedi za čelik i aluminij. Kanadu i Meksiko također pogađaju sankcije, uz određene izuzetke. Trump je najavio i daljnje mjere za proizvode poput poluvodiča, lijekova i rijetkih minerala.
Reakcije svijeta: Oprez, ljutnja i spremnost na odgovor
Veliki američki trgovinski partneri reagirali su suzdržano, ali jasno. "Nitko ne želi trgovinski rat", poručio je britanski ministar gospodarstva Jonathan Reynolds, dodajući da London još neće odgovoriti, ali "ništa nije isključeno".
Talijanska premijerka Giorgia Meloni upozorila je da takve mjere štete svima: "Ne smijemo dopustiti trgovinski rat koji će oslabiti Zapad u korist drugih globalnih aktera."
Kina je najavila odlučne protumjere, dok je Australija ocijenila carine "neprijateljskim činom". "To nije ponašanje prijatelja", poručio je premijer Anthony Albanese.
Kako će ovo utjecati na Europsku uniju?
Trumpova carinska ofenziva zahvatila je i Europsku uniju. Od sada, sve isporuke iz EU u SAD bit će opterećene carinom od 20%. Iako EU naizgled djeluje ujedinjeno, iza kulisa traju burne rasprave – ponajviše jer je Njemačka, kao izvozno orijentirana velesila, najteže pogođena.
Iako Washington tvrdi da EU već de facto primjenjuje carine od 39% na američke proizvode, Bruxelles to odbacuje i poziva na realne brojke: "U praksi, prosječne carine između EU i SAD iznose oko 1% s obje strane", ističe Europska komisija.
Utjecaj na njemačko gospodarstvo
Stručnjaci upozoravaju: uvozne carine djeluju poput poreza koji plaćaju američke tvrtke, ali trošak se prenosi na potrošače. No cilj nije samo skuplja roba – Trump želi prisiliti američke kompanije da proizvode unutar SAD-a.
Njemačko gospodarstvo, koje godišnje izvozi desetke milijardi dolara u SAD, već osjeća pritisak. ZEW institut predviđa pad izvoza za 20%, a BDP bi mogao pasti do 0,5%. Ifo institut upozorava da bi mjere mogle imati dugotrajan učinak, osobito na industrije poput automobilske, farmaceutske i strojarstva.
Hoće li EU uzvratiti?
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen potvrdila je da je već spreman prvi paket protumjera, s fokusom na digitalne usluge američkih divova poput Googlea, Amazona, Netflixa i platforme X. Uz to, ponovno će se uvesti carine na proizvode poput traperica, viskija i motocikala – kao odgovor na ranije američke carine na čelik i aluminij.
Francuska vlada poručuje: "EU je spremna na trgovinski rat." No vrata za pregovore još su otvorena. Bruxelles razmatra ponude za novi LNG sporazum, uvoz američke vojne opreme i otvaranje tržišta za poljoprivredne proizvode – sve u zamjenu za smanjenje napetosti.
Trump: "Ovo je nacionalni hitni slučaj"
U izvanrednom obraćanju, predsjednik Trump proglasio je nacionalni hitni gospodarski slučaj zbog, kako kaže, "strukturalno nepravednih uvjeta" i "opasnog trgovinskog deficita". Poručio je da carine ostaju na snazi sve dok on osobno ne zaključi da prijetnja više ne postoji.
Svijet je na rubu velikog trgovinskog sukoba. Europska unija balansira između diplomatskog dijaloga i ekonomske obrane. Trump, u svojoj poznatoj pregovaračkoj taktici, ponovno diže uloge. Pitanje je – tko će prvi trepnuti?