Njemačko-talijanska suradnja: Temelj za jedinstvenu europsku obrambenu industrijsku bazu
Ruska invazija na Ukrajinu u punom opsegu probudila je europske čelnike i naglasila nužnost preispitivanja postojećeg pristupa kolektivnoj sigurnosti. U svjetlu povećanih globalnih napetosti i zahtjeva Washingtona za većom europskom odgovornošću, suradnja između Njemačke i Italije istaknula se kao ključan korak prema izgradnji jedinstvene europske obrambene industrijske baze. Ovo partnerstvo nije samo industrijski napor, već strateška potreba za jačanje europskih vojnih kapaciteta i kredibiliteta unutar transatlantskog odnosa, kao i za očuvanje učinkovitosti NATO-a.
Povijesni pomak u obrambenoj industriji
Osnivanje zajedničkog poduzeća Leonardo Rheinmetall Military Vehicles, u kojem obje tvrtke sudjeluju s jednakim udjelima, označava značajan iskorak prema jačanju europske obrambene industrijske suradnje. Njemačka i Italija usklađuju svoje kapacitete kako bi razvile napredne borbene tenkove, modernizirale postojeće (poput 125 tenkova Ariete) te poboljšale borbena vozila pješaštva. Ovaj potez ne samo da odgovara na operativne potrebe izložene u ratu u Ukrajini, nego i rješava dugogodišnju fragmentaciju europskih obrambenih kapaciteta.
Njemačka, kao lider u izvozu oklopnih vozila, i Italija, poznata po inovativnim pristupima, zajedno doprinose izgradnji standardiziranog europskog obrambenog ekosustava. Predviđa se da će ova suradnja osigurati 20 milijardi eura ugovora za Rheinmetall do 2027. godine, dok će istovremeno unaprijediti talijanske obrambene sposobnosti.
Proširenje suradnje na pomorski sektor
Njemačka tvrtka ThyssenKrupp Marine Systems i talijanski brodograditelj Fincantieri rade na stvaranju europskog lidera u podvodnoj obrani. Ova suradnja dolazi u ključnom trenutku jer se tržište podmornica procjenjuje na više od 400 milijardi eura. Jačanje kapaciteta u ovom sektoru dodatno će konsolidirati europsku poziciju u suvremenom ratovanju.
Geopolitički izazovi i transatlantska dinamika
Povratak Donalda Trumpa na čelnu poziciju u SAD-u unosi dodatnu složenost u transatlantske odnose. Trumpovi pritisci na povećanje europskih izdvajanja za obranu razotkrili su duboke podjele unutar NATO-a. Ipak, od 2014. godine europski članovi NATO-a povećali su izdatke za obranu za 19 posto, što čini dodatnih 78 milijardi dolara. U 2023. Italija je izdvojila gotovo 32 milijarde dolara, dok je Njemačka potrošila 68 milijardi dolara, što zajedno čini 27 posto ukupnog europskog NATO proračuna.
Njemačko-talijansko partnerstvo ključno je za smanjenje fragmentacije europskih obrambenih kapaciteta. Suradnja s istočnoeuropskim saveznicima dodatno jača NATO-ovu spremnost i učinkovitost. U isto vrijeme, Italija podržava ideju zajedničkog financiranja obrane putem euroobveznica, iako se suočava s otporom njemačkih fiskalnih konzervativaca.
Pogled u budućnost
Europski obrambeni fond ove je godine zaprimio 300 prijava iz poduzeća i istraživačkih institucija, što predstavlja povećanje od 25 posto u odnosu na 2023. Novi europski obrambeni industrijski plan predviđa dubinsku suradnju unutar EU, s ciljem da do 2030. godine 50 posto obrambenih nabava bude unutar europske tehnološke i industrijske baze. Time bi se smanjila ovisnost o vanjskim dobavljačima i unaprijedila standardizacija obrambenih sustava.
Njemačka i Italija također sudjeluju u programu F-35 te nastavljaju ulaganja u SAD-u, čime osiguravaju integraciju u NATO-ove opskrbne lance. Ovakva suradnja naglašava važnost transatlantske komplementarnosti i otvara nove prilike za razvoj europske obrambene industrijske baze.
Zaključak
Njemačko-talijanska suradnja predstavlja model za buduću europsku obrambenu strategiju. Investiranjem u nove tehnologije, izbjegavanjem dupliciranja i standardizacijom sustava, Europa se pozicionira kao snažan i samostalan partner unutar NATO-a, zadržavajući pritom ključnu vezu s Washingtonom. Ova suradnja simbolizira pragmatičan pristup u suočavanju s globalnim sigurnosnim izazovima.